Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus, ayak başparmağının, ayak dış tarafına doğru dönerek 2. parmağa yaklaşmasıyla karakterize şekil bozukluğudur. Ayak başparmağının tarak kemiği ile eklem yaptığı bölgede, ayağın iç tarafında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması, ayağın tarak bölgesinin genişlemesi ile kendini belli eden bir ayak hastalığıdır. Başparmağın dışa doğru dönmesi sonucunda ayak iç kısmında baş parmak ile 1. tarak kemiği birleşim yerinde meydana gelen şişliğe ‘’bunion’’ adı verilir. Bunion üzerinde sıklıkla ağrı ve kızarıklık olur. Ağrı, yürümeyi güçleştirir, ayağın genişlemesi ve kemik çıkıntısı ayakkabı giymeyi zorlaştırarak günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkiler. Basma bozukluğu sonucunda ayak tabanında ağrılı nasır oluşabilir.

ileri evre halluks valgus ve ayak tabanında hastalığa bağlı gelişmiş nasırlar

 blank

Halluks valgus kimlerde görülür ve sebebi nedir?

Halluks valgus herkeste görülebilir ancak bazı insanlarda ayak yapısından dolayı halluks valgus’a eğilim vardır. Dar ve sivri burunlu ayakkabılar halluks valgus gelişme riskini arttırır. Özellikle yüksek topuklu, dar ve sivri burunlu ayakkabılar giyen kadınlarda 35-40’lı yaşlarda başlar. ve hızlı ilerler. Ancak bu bir kural değildir bazen çok daha genç yaşlarda başlayabilir. Hastalığın ilerleme hızı ve eğriliğin şiddeti kişisel farklılıklar gösterebilir.

Halluks Valgusun Tedavisi Nedir?

Halluks valgus’un ilerlemesini yavaşlatmak ya da tedavi etmek amacıyla kullanılan parmak arası makara ve gece atelleri gibi bir takım cihazlar mevcuttur. Bu cihazların etkinliği tartışmalıdır ve çoğunlukla fayda etmezler. Kullanımları zordur.

Halluks Valgus Ameliyatı

Halluks valgus’un kesin tedavisi ameliyattır. Ameliyat teknikleri hastadan hastaya çok farklılık gösterir. Her halluks valgus hastasına aynı ameliyat yapılamaz. Kişinin ayak yapısına, hastalığın evresine, hastanın sosyal yapısına ve halluks valgus’un röntgen ile değerlendirilmesi sonrası elde edilen verilere göre ameliyatlardan hangisinin uygun olduğuna karar verilir.halluks valgus tanısını koymak ve tedavisini planlamak için MRI tetkikine ihtiyaç yoktur.

blank

Halluks valgus ameliyatı planlamasında kullanılan röntgen filmi ve yapılan ölçümler

halluks valgus öncesi sonrası

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası ?

Yapılan ameliyata göre birtakım farklılıklar olmakla birlikte ortalama 2 gün hastanede kalmak gerekir. Ameliyattan 1 gün sonra hasta topukları üzerinde yürütülür. Onuncu günden itibaren özel bir ayakkabıyla yürümesine izin verilir. Hasta ameliyattan ortalama 1.5 ay sonra normal ayakkabı giyebilir.

Halluks Valgus Tekrarlar mı?

Hastalığın şiddetine ve röntgen tetkiklerindeki bulgulara göre doğru ameliyat tekniği seçildiyse tekrarlama riski yoktur. Doğru seçilmiş ve usulune uygun ypaılmış ameliyat sonucunda hasta ağrısız, şekli düzgün bir ayağa sahip olur ve normal bir yaşantıya geri döner.