diz protezi nedir

Diz Protezi Nedir?

Diz protezi, kireçlenmiş olan eklemde yani kıkırdağını kaybetmiş olan eklemde bu yüzeylerin temizlenip uygun kılavuzlarla belirli kesilerin yapılıp diz eklemini oluşturan kemik yüzeylerin metalle kaplanmasıdır. Diz ekleminin yapay eklemlerle değiştirildiği bu ameliyat daha çok yaşı ilerlemiş, daha önce birtakım tedaviler denenmiş olmasına rağmen yanıt alınamamış hastalarda güncel bir tedavidir. Özellikle diz kireçlenmesi nedeniyle dayanılmaz ağrılar çeken ve günlük hayatına devam etmekte zorlanan hastaların konforlu bir şekilde yaşantılarına devam etmelerini sağlayan bir protez uygulamasıdır. Bunun yanında travma gibi nedenlere bağlı olarak diz ekleminin zarar görmesi durumlarında uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Diz Protezi Ömrü

Günümüzde kullanılan materyaller üst seviyede olduğu için diz protezinin ömrü uzundur. Normal kiloda bir hastada, düzgün kullanıldığında ve gerekli egzersizlerle yeterli kas gücü sağlandığında bu protezlerin ömrü 15-20 yıl civarındadır.

Diz Protezi Ameliyatı İki Dize Yapılır Mı?

Diz protezi iki dize takılabilir. Ancak burada hasta seçimi çok önemlidir. Eğer hastanın ameliyat sonrasında kendisine verilecek olan egzersizleri düzgün bir şekilde yapabileceği değerlendiriliyorsa iki taraflı diz protezi yapılabilir. Bu tamamen hekimin hastanın birlikte karar vereceği bir durumdur.

Copyright © 2019 Müjdat Ök Resmi Web Sitesidir.
Profesyonel Web Tasarım

Bize Ulaşın    0 (212) 441 89 39

× Whatsapp