Karpal tünel, sinir sıkışmaları arasında sıkça karşımıza çıkar. El parmaklarının hareket etmesinde ve hissin sağlanmasında önemli rolü olan median sinirin el bileği hizasında sıkışmasıyla ortaya çıkar. Sinirlerin karpal tünel içinde uzun sürel basınca maruz kalması karpal tünel sendromuna neden olur.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Olur?

Karpal tünel sendromu kadınlarda ve 40 yaş üstü kimselerde daha sık görülür. El ve el bileğini çok kullanan kişiler risk altındadır. Klavye kullananları ve dantel işleyenleri bu kişiler arasında sayabiliriz. Ayrıca şeker hastalığı, romatoid artrit, troid, obezite, gut gibi hastalıklar karpal tünel sendromuna zemin oluşturur. Hormonal etkenler de önemlidir. Hamilelik döneminde vücut sıvılarının artışı karpal tünel içerisinde basıncın artmasına ve geçici karpal tünel rahatsızlığının oluşmasına neden olur.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Elde hissedilen güçsüzlük, hissizlik

El ve el bileğinde ağrı

Parmaklarda karıncalanma, elektriklenme

İlerleyen dönemlerde ağrılar kollara ve omuza kadar uzanabilir.

Ağrılar uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

blankKarpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel tanısı EMG testiyle konulur. Tedavide ilk aşama el bilek hareketlerinin kısıtlanması ve antienflamatuar ilaç kullanılmasıdır. Fizik tedavi uygulamaları ve kortikostreoid enjeksiyonları ilerli derecede olmayan hastalıklarda etkili olabilir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı

Karpal tünel sendromunun kesin tedavisi ameliyattır. Ameliyatla el bilek tüneli gevşetilir. Sinir üzerindeki bası uzun süre kalırsa sinirlerde geri dönülemez hasarlar oluşabilir. Bu yüzden ameliyat önerilmiş hastaların mutlaka ameliyat olması gerekir. Ameliyat genellikle kolun uyuşturularak yapılır. Hastalar aynı gün taburcu edilir.