diz protezi ameliyatı

Dizdeki eklemler aşınma sebebiyle zaman içerisinde ağrıya sebep olurlar. Diz protezi ameliyatında bazı metal bileşenlerle yeni bir diz eklemi yapılır. Bu ameliyatla birlikte hastalar ağrılarından kurtulurlar. Ancak ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Yürüteç Kullanımı

Ameliyatın ertesi günü hasta kendini iyi hissediyorsa yürüteç kullanarak yürüyebilir. Dikkat edilmesi gereken husus bacakların bükülmemesidir. Özellikle klozete otururken bacaklar bükülmeden oturulmalıdır.

Dinlenme

Ameliyattan sonra hastanede yatış süresi değişebilir. Doktorunuz hastanede yatmanız gerektiğini söylüyorsa mutlaka bu talimata uyun ve dinlenmeye özen gösterin.

Egzersiz

Ameliyatın ardından kasların güçlenmesi için egzersizlere başlanılmalı, diz fonksiyonları tamamen geri kazanılana kadar bu egzersizlere devam edilmelidir.

İlaç

Ağrıların gidermek, önlemekten daha zordur. Bu nedenle doktorunuzun ağrılarınız için verdiği ilaçları egzersizlere başlamadan yaklaşık yarım saat önce almanız daha yararlı olacaktır.

Banyo

Ameliyattan 2-3 hafta sonra dikişler alınır ve banyo yapılabilir. Banyo yapılması için dikişlerin alınması beklenmelidir. Ortalama 6 hafta sonra da dizin tüm fonksiyonları geri kazanılır.

Yürümek

Bazı hastalar protezin varlığını 3-6 ay boyunca hissedebilir. Aynı şekilde dizlerdeki şişlikler de belirli bir süre devam edebilir. Fakat azimli bir şekilde egzersizlere, diz bükme çalışmalarına devam edilirse 1,5 aydan sonra rahat bir şekilde yürümeye başlanabilir.

Copyright © 2019 Müjdat Ök Resmi Web Sitesidir.
Profesyonel Web Tasarım

Bize Ulaşın    0 (212) 441 89 39

Call Now Button
× Whatsapp