ön çapraz bağ ameliyatı

Ön çapraz bağ, diz ekleminde femur ve tibia kemiklerinin birbiriyle bağlandığı yapılardandır. Dizin doğru şekilde görevini yerine getirebilmesi için çok önemli görevi olan bu bağ, tibia adı verilen kemiğin yer değiştirmesini önler.

Sporcu hastalıkları arasında yer alan ön çapraz bağ sakatlanması sporcuların 6 ay ve bazen daha da uzun süre spordan uzak kalmasına neden olabilir. Ön çapraz bağ sakatlanmalarının etkisiyle menisküste ve yan bağlarda da yaralanmalar görülebilir.

Ön çapraz bağ yaralanmaları çoğunlukla sabit ayak üzerinde ani dönme eylemi sırasında meydana gelir. Genellikle sporcunun kendisinin yaptığı bir hareket esnasında gerçekleşmektedir. Şöyle açıklayalım; futbolcu şut çekmek için ayağını kaldırdığında dengeyi sağlamak için yerde sabit duran bacağındaki bağ yırtılır. Tabi temassız olduğu gibi doğrudan dize gelen darbeler, yüksekten düşme ve trafik kazaları da ön çapraz bağ yaralanmalarını meydana getirebilir.

Ön çapraz bağ sakatlanması yaşayan bazı kimseler yırtılma esnasında dizde kopma sesi duyduklarını söylerler. Böyle bir belirti durumunda zaman kaybetmeden dize buz uygulaması yapılması, elastik bandajla dizin sarılması gerekir. Bu işlemler şişlik ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Hastalığın tedavisi özellikle genç hastalarda genellikle cerrahidir. Günümüzde artroskopi tekniğinin de ilerlemesiyle ön çapraz bağ ameliyatları oldukça konforlu ve güvenlidir. Küçük deliklerden girilerek kamera yardımıyla hasar izlenir ve tedavisi gerçekleştirilir. Bu kapalı yöntem sayesinde küçük yara izi, hızlı iyileşme ve daha az ağrı hissetme imkanı sağlanır.

Copyright © 2019 Müjdat Ök Resmi Web Sitesidir.
Profesyonel Web Tasarım

Bize Ulaşın    0 (212) 441 89 39

Call Now Button
× Whatsapp