halluks valgus neden olur

Halluks Valgus, ayak başparmağında görülen bir tür şekil bozukluğudur. Normalde ayak aksına paralel ve düz durması gereken başparmak ikinci parmağa, yani ayağın dış tarafına doğru döner. Bunun sonucunda başparmağın biraz üstünde şişlik meydana gelir.

Topuklu Ayakkabıların Zararları

Sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılar halluks valgusun en önemli nedenlerindendir. Bu yüzden kadınlarda sık görüldüğünü söyleyebileceğimiz gibi bağlardaki yapısal gevşeklik ve genetik faktörleri de buna ekleyebiliriz. Halluks valgus tam anlamıyla modern zaman hastalığıdır. Moda denilen bir olgunun varlığı bu ve bu gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Halluks Valgus Tedavisi

Ayaklarda görülen birçok problemin asıl sebebi aşırı basınç ve sürtünmedir. Tüm vücudun ağırlığını taşıyan ayak, topuklu ayakkabı giyildiği zaman bu vücut ağırlığının büyük bir kısmını ekleme yükler. Şişlik de tam bu eklem bölgesinde oluşur. Kemikler üzerinde oluşan en küçük bir çıkıntı veya şişlik, durumu daha da kötüleştirip kısır bir döngüye neden olur. Vücut bu duruma ciltte nasırlaşmalar ve cilt altı dokusunda kalınlaşmalar meydana getirerek tepki verir. Tedavi için parmak arası makaralar ve gece atelleri kullanılsa da hastalığı önlemenin tek yolu ameliyattır.

Halluks valgus ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Copyright © 2019 Müjdat Ök Resmi Web Sitesidir.
Profesyonel Web Tasarım

Bize Ulaşın    0 (212) 441 89 39

× Whatsapp