yüzmenin faydaları

Su bütün vücut ağırlığını kaldırır. Bu yüzden yüzme, özellikle ayak bileği, diz ve kalça gibi yük taşıyan eklemlerin üzerine hiçbir baskı yapmadan kasları çalıştırabilen bir spordur. Eklemlerin üzerine yük binmesi kıkırdak harabiyetini ve kireçlenmeyi arttırır. Bu gibi sorunları olan kişilerin yürüme ya da koşma gibi spor aktivitelerini uzun ve sık yapmaları mümkün olmayacağından dolayı onlar için en ideal spor yüzmedir.

Yüzme, omurga çevresindeki kaslar için çok etkili bir egzersizdir. Aynı anda birçok kas grubunu çalıştıran sporların başında gelir. Örneğin bisiklete binen bir kişi sadece bacak kaslarını çalıştırırken yüzen bir kişi bacak, omurga, omuz, kol gibi birçok kası aynı anda çalıştırır.

Yüzmenin yararları sadece kaslar üzerinde sınırlı değildir. Aynı zamanda terapi özelliği de olan yüzme, sakinlik ve rahatlama hissi de yaratır. Bunun dışında birçok egzersizden daha az efor sarf ederek daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Eğlenceli bir aktivite yaparak kilo kontrolünü sağlamak yüzme ile mümkündür.

Yüzerken Bunlara Dikkat Edin

  • Boyun fıtığı hastalarının yüzme sporunu gerçekleştirirken daha dikkatli olmaları, doktorlarının yönlendirmelerine göre hareket etmeleri gerekir.
  • Keza omuz sorunları olan kişiler de aynı şekilde dikkat etmelidirler. Yüzme, omuz ve boyun kaslarına doğrudan fayda sağlayan bir spor olsa da bu gibi sorunları olan kişilerin bu spora başlamadan önce doktora danışmaları gerekir.
  • Havuz çevresinde kaygan zeminden dolayı düşme tehlikesi olabilir. Böyle bir durumda ciddi sakatlanmalar meydana gelebilir. Kaş yaparken göz çıkarmamak adına bu konuda da dikkat etmek ve önlem almak yararınıza olacaktır. Kaymaz tabanlı terlik ya da ayakkabı tercih etmek basit ve etkili bir tedbir olacaktır.
  • Profesyonel bir atlayışçı değilseniz yüksekten suya atlamamalısınız. Ters bir durumda felç kalma riski olduğunu unutmamalısınız.
  • Bir diğer konu da hijyen koşullarıdır. Denizde ve özellikle havuzda hijyen koşullarının elverişsiz olması birçok enfeksiyon hastalığına davetiye çıkarabilir. Bu hastalıkların başında özellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonları gelir.
CategoryGenel

Copyright © 2019 Müjdat Ök Resmi Web Sitesidir.
Profesyonel Web Tasarım

Bize Ulaşın    0 (212) 441 89 39

Call Now Button
× Whatsapp